Menu

6 Lat Różnicy Między Rodzeństwem. Jak Przygotować Starszaka ?


Ukochane Dziecko, które Was Rodziców miało na co dzień  tylko dla siebie nagle będzie musiało się Wami dzielić. Zabawa, kino, Wakacje, Święta itd. to wszystko w pewnym stopniu ulegnie zmianie. TYLKO W PEWNYM STOPNIU. Jak jednak przygotować naszego najdroższego Starszaka, że wcale nie będzie w cieniu Bobasa? Zobaczcie przykłady dzięki, którym możecie w ciekawy sposób przygotować 6 latka na pojawienie się rodzeństwa. W końcu całe Wasze dotychczasowe życie zmieni się tak, że nie będziecie już tylko w trójkę. 6 lat różnicy między rodzeństwem. Jak przygotować starszaka? Zapraszam

ciąża

Kuba od pewnego czasu podgadywał, że bardzo chciałby mieć brata. Niestety ani zając, ani Mikołaj nie spełniają tego życzenia, pomimo iż brat znalazł się na jednej z kilku pozycji w liście.
W momencie kiedy z mężem doszliśmy do wniosku, że to już dobra pora na drugie dziecko to postanowiliśmy też zapytać Kubusia co o tym sądzi. Kiedy okazało się, że jestem w ciąży to o wszystkim powiedzieliśmy wtedy 5 -letniemu Kubie. Od tamtej pory zaczęliśmy przygotowywać jego, i siebie na pozytywne zmiany jakie niesie za sobą powiększenie rodziny.
Poniżej kilka podpowiedzi jak przygotować dziecko na to, że już niedługo nie będzie miało rodziców tylko dla siebie.
Obecnie mój 6,5 letni syn ani trochę nie jest o siostrę zazdrosny, wręcz sam lgnie, aby się nią zajmować i pomagać.
                                   
                                              1. ROZMOWA
Wytłumacz dziecku czym jest ciąża. Jak musisz na siebie uważać, że Twoje samopoczucie może nie być dobre w najbliższym czasie. Ważne, aby dziecko się o Ciebie nie martwiło, gdy przed wyjściem do przedszkola będziesz wymiotować w łazience.  Dziecko nie zrozumie, że w Twoim brzuchu jest mały człowiek wielkości pestki śliwki. Pokaż zdjęcia, filmiki. W sieci jest sporo takich materiałów, dzięki którym będziesz mogła wytłumaczyć swój stan. Przez pierwsze dwa miesiące czułam się jakbym była na kacu, a poranne mdłości stały się "tradycją". Kuba wiedział, że nie wyjdziemy do przedszkola, póki mamie nie skończy się poranna właśnie tradycja.
Opowiedz dziecku jak będą wyglądały najbliższe miesiące. Niech wie, że złe samopoczucie minie, że będziesz się robić coraz grubsza - niech wymyśli ci wtedy fajny pseudonim. Pozwól dziecku trochę się z siebie pośmiać w momencie, gdy będziesz gruba. Pośmiać np. Mama to kochany grubasek, Mama wygląda tak śmiesznie, jakby zjadła wielką dynię. Ważne, aby ciąża była stanem radosnym. Moi chłopcy stwierdzili, że mam brzuch jak betoniarka.  :)

                                                         2. USG
Zabierz dziecko na USG. Będzie to dla niego niesamowite przeżycie móc zobaczyć swoje rodzeństwo na ekranie. Kuba bardzo wyczekiwał wizyt Usg. Był niesamowicie szczęśliwy, gdy lekarz na monitorze pokazywał mu nóżki, serduszko, rączki itd. Dzięki temu czuł, że w zasadzie już ma rodzeństwo, lecz maluszek jest jeszcze za malutki aby się urodzić. W momencie, gdy w 28 tygodniu trafiłam do szpitala z przedwczesnym porodem i Kuba dowiedział się, że Siostra chce już przyjść na świat bardzo się ucieszył. Lecz, gdy wytłumaczyliśmy mu, dlaczego chcemy, aby siostra posiedziała jeszcze w brzuszku zrozumiał to i sam do brzucha mówił prosząc siostrę, aby jeszcze tam została.

4 tydzień ciąży
                 
                     3. WSPÓLNE WYBIERANIE IMIENIA
To, że my będziemy rodzicami, nie znaczy że mamy o wszystkim decydować sami. Bardzo fajnym zaangażowaniem dziecka w nadejście rodzeństwa jest wspólne wybieranie imienia. Niech każdy powie jakie jemu się podoba i wybierzcie wspólnie.W naszym przypadku to ja pozwoliłam chłopcom wspólnie wybrać imię. Wybrali dla małej śliczne imię Kasia.

mama i dziecko
      
                                                      4. LALKA
Dla 6- latka, który miał Rodziców tylko dla siebie, ciężko będzie zrozumieć, gdy powiesz mu:
" Poczekaj chwilkę muszę nakarmić Bobaska, Zaraz przyjdę tylko zmienię pieluszkę, Nie mogę się teraz z Tobą pobawić  bo maluszka coś boli i płacze". To tylko kilka z mnóstwa rzeczy, przez które nasze dziecko nie będzie nas mogło mieć w danym momencie, w którym zawsze byliśmy do jego dyspozycji. Warto wtedy takiemu dziecku pokazać jak będzie wyglądać codzienność już niedługo. Dobrym sprawdzianem okaże się opiekowanie lalką tak, jak wygląda opieka nad małym dzieckiem. Dzięki temu Starszak dostrzeże potrzeby bobasa i będzie wiedział w jakim momencie nie będziecie mogli poświęcić mu czasu. W tym sprawdzianie nauczycie się również gospodarować czas dla Starszaka. m.in. czytać bajki na dobranoc możecie w towarzystwie maluszka śpiącego na rękach, w chuście, czy karmiąc go. Przy opiece nad lalką dziecko może również ćwiczyć to, jak będzie mogło pomagać przy bratu lub siostrze.

                        5. WSPÓLNE ZAKUPY DLA BOBASA
Kupowanie wyprawki to dla przyszłych rodziców duże zakupy, które pochłaniają sporo gotówki. Jednak są to pełne radości i  entuzjazmu zakupy, na które wręcz czekają przyszli rodzice. Wybieranie ubranek, koloru smoczków, wanienki, czy ręczniczka to sama radość. Warto uczestniczyć w tych zakupach wraz z dzieckiem i pozwolić to właśnie jemu na wybór pewnych rzeczy. Cała wyprawka dla małej Kasi wybrana jest właśnie przez Kubusia. W sklepie w zasadzie mieliśmy śmieszny podział: JA - wskazywałam produkt, który trzeba kupić, Kuba - wybierał kolory, czyli miał bardzo ważne zadanie, dzięki któremu był bardzo podekscytowany, zaś Marek - hmm on musiał za wszystko zapłacić :)
Kolejnym ważnym zadaniem i ogromną chęcią była pomoc w pakowaniu torby do szpitala dla malucha. To Kuba wybierał, które bodziaki, skarpetki, czapeczkę itd. spakuje do torby. To tylko wybieranie ubranek, ale dla dziecka jest to ogromne podekscytowanie i jeszcze większe wyczekiwanie rodzeństwa.W naszym przypadku po spakowaniu torby, Kuba nie mógł się doczekać, kiedy to ja w końcu pojadę z tą torbą do szpitala.Zaangażuj dziecko również w wybór wózka, skręcanie łóżeczka, wybieranie pościeli, czy testowania karuzeli.

wyprawka dla dziecka
                          
                                      6. OPIEKUJ SIĘ, POMAGAJ
Pierwsze chwile w szpitalu oraz pierwsze dni w domu z nowym członkiem rodziny są bardzo ważne. Uwaga całego naszego otoczenia skupia się wokół tych pięknych małych paluszków, słodkiego kichnięcia, czy spania. Pamiętajmy jednak, że to w tym czasie nasze starsze dziecko potrzebuje milion razy więcej miłości niż miało do tej pory. Niby 6 latek to już duże dziecko, tym bardziej chłopak - to już twardziel, ale w głębi duszy to jeszcze maleństwo, które może skryć się w sobie, gdy tylko poczuje pierwszą zazdrość. Noworodek w domu jest najczęściej tak "fajną sprawą", jak wymarzona zabawka w prezencie od Mikołaja. Jeżeli nasze starsze dziecko z chęcią chce pomagać przy dziecku to pozwólmy mu na to ile się da W naszym przypadku pierwszą kąpiel szykował Kuba. Co z tego, że woda, którą przygotował była totalnie lodowata. Nie chciał on po prostu, aby Siostra się oparzyła. Oczywiście po chwili woda została przygotowana wspólnie. Pierwsze mycie w wanience nie należało do Taty, tylko właśnie do brata. Nie umiałam sobie wyobrazić jaka to była radość dla 6-latka. To trzeba było po prostu przeżyć. Endorfiny działały u całej naszej trójki.

rodzeństwo
                                        
                                                      7. ZABAWA
Skorzystajcie z Twojego stanu i już w ciąży pobawcie się z Twoim wielkim brzuchem. Nasze najlepsze zabawy były w malowanie laurek dla siostry na moim brzuchu. Farby, flamastry i tona śmiechu.  Zaangażuj się również w ważne wydarzenia dla starszaka. Jeżeli oczywiście ciąża na to pozwala pojedźcie np. na jednodniową wycieczkę. Moja ciąża była zagrożona, ale udało mi się jednak odegrać siostrę Kopciuszka w przedszkolnym przedstawieniu 3 tygodnie przed porodem.mama w ciążymama i syn
Przede wszystkim: Olej pranie, sprzątanie, przyjmowanie gości. Idźcie na pizze z colą, duże lody, do sklepu zabawkowego, zróbcie babeczki i dzień dziecka od mycia zębów,  pograjcie do późna na konsoli i zjedźcie na kolacje tonę chipsów i frytek ! A CO!.
Jedno z Was niech zabierze starszaka do kina, sali zabaw, czy parku trampolin. Pokażcie temu 6-latkowi, że pojawienie się rodzeństwa nie pozbawi Waszego życia takiego jakim było do tej pory.
sesja noworodkowa

wyprawka do szpitala

zabawa urodzinowa