Menu

Mała i Duża Motoryka. Czyli o co w tym chodzi.

Motoryka. Mała Motoryka. Duża Motoryka. Te słowa coraz częściej pojawiają się w słowniku rodzica.  Niestety wiele osób nie wie czym jest motoryka i w jaki sposób rozwijać ją u swoich dzieci.
Czym w zasadzie jest motoryka? Motoryka jest sprawnością fizyczną człowieka oraz zdolnością do wykonywania działań związanych z ruchem. Tak w najprostszy sposób można zdefiniować słowo.
Kiedy powinniśmy ćwiczyć motorykę u dziecka? W zasadzie od pierwszych dni życia, ponieważ rozwój motoryki jest bardzo ważny w dalszym rozwoju dziecka dla jego prawidłowej sprawności fizycznej.
Mała motoryka- czyli ćwiczenie paluszków i dłoni. Ćwiczymy dłonie i paluszki za pomocą chwytu i to od pierwszych dni życia. W późniejszym rozwoju dziecka za pomocą lepienia z plasteliny, rysowania, lepienia z piasku kinetycznego, który my osobiście posiadamy, zapinane guzików, zawiązywanie butów oraz pisanie zaczynając od szlaczków, jak i również wycinanie nożyczkami. Wielu rodziców boi się dać dziecku nożyczki. Nie dziwię się, jednak są nożyczki specjalne dla maluszków. Jeżeli rozwój motoryki przebiega prawidłowo to jest doskonałą podstawą do nauki czytania i pisania oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Trenujemy u dziecka skupienie i koncentrację chociażby przy lepieniu z plasteliny, czy dekorowaniu pierniczków na święta. Człowiek niestety nie rodzi się z wykształconą motoryką. To trzeba ćwiczyć i pielęgnować. Czym zatem jest duża motoryka? Dużą motoryką jest już raczkowanie u dziecka, które chociażby pokonuje przeszkody takie jak próg, czy zrobione przez rodzica. Są to również czynności, gdy dzieci są nieco starsze. Do dużej motoryki możemy zaliczyć bieganie, skakanie, gry w piłkę, czy klasy oraz celowanie. Stanowi obszerne ruchy, które angażują całe ciało lub chociażby jego część. Także warto w młodym wieku dziecka zacząć pływanie, grę w piłkę, czy tak jak my jazdę na desce. Trenowanie koordynacji na desce dla dziecka jest nie lada wyzwaniem. Czyli wnioski. Wszechstronna aktywność ruchowa i manualna przygotuje dziecko w okresie przedszkolnym do wszelkich czynności manualnych jakie będą w szkole. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz